Łączna liczba wyświetleń

sobota, 30 kwietnia 2016

966 Świadectwo Chrztu, dodatek Tygodnika Powszechnego

W związku z rocznicą chrztu Mieszka I mamy prawdziwy wysyp publikacji naukowych i popularnych. Specjalny dodatek wypuścił Tygodnik Powszechny. Całkiem przyzwoity dodatek, a do tego dostępny również w wersji elektronicznej.

Na początku jest wstęp ks. Bonieckiego, Milenium 50+. Dość ciekawy, ale nad felietonem nie będę się rozwodził i – tak szczerze – nie jest dla mnie specjalnie istotny.
Ocena 5/10

Dalej idzie wywiad z bp. Grzegorzem Rysiem przeprowadzony przez Michała Kuźmińskiego pt. Wasal świętego Piotra. Czyta się to nieźle, a biskup imponuje swoją wiedzą. Ale oczywiście nic nowego ten wywiad nie wnosi.
Ocena 5/10

Następnie mamy kolejne powtórzenie znanych już dyrdymałów Przemysława Urbańczyka, Mieszko w tajemnicę osnuty. Trzeba przyznać, że wstydu to ten autor nie ma. Nic to, że krytyka te dyrdymały dawno temu zmiażdżyła. Nic to, że sam autor w odpowiedzi na krytykę miał tylko inwektywy i przekłamania (jak już to kiedyś określiłem: poziom internetowego trolla). Niezrażony Urbańczyk dalej swoje farmazony plecie. Ten artykuł można sobie odpuścić.
Ocena: 1/10

Karol Modzelewski, Pierony i bałwany. Modzelewski rzadko zabiera głos, za to z sensem. Ale akurat w tym artykule jest sporo uproszczeń. Przykładowo pisze Modzelewski: przyjęcie nowego bóstwa – Chrystusa – musiało być poprzedzone demonstracyjnym, publicznym i rozmyślnie szokującym zniszczeniem najważniejszych obiektów kultu pogańskiego, które do tej pory integrowały plemienną wspólnotę.
Na pewno? W Szwecji bardzo długo współistniał chrześcijański władca z pogańskim ludem. Podobnie było u Obodrzyców. Moim zdaniem, niekoniecznie od razu, w latach 60. X wieku przeprowadzono chrystianizację ludu. To mogło się dokonać dopiero w latach 80. po ślubie Mieszka z Niemką Odą i przybyciu do Polski bp. Ungera. A i wtedy tylko  w części kraju, skoro św. Wojciech miał kogo chrzcić w Gdańsku w 997 roku, a Reinbern w Kołobrzegu od roku tysięcznego.
Szkoda też, że Modzelewski – wszak znawca barbarzyńskiego prawa – nie odniósł się do artykułu Piotra Boronia, Wiece słowiańskie a decyzja o przyjęciu chrześcijaństwa - możliwości poznawcze, [w:] Pohanstvo a krestanstvo, red. R.Koziak, J.Nemec, Vedavatel'stvo Chronos, Bratislava 2004.
Ocena 7/10

Kolejny wywiad, Jeszcze jeden bóg – Marcin Żyła rozmawia z religioznawcą Andrzejem Szyjewskim. Bardzo fajna rozmowa, Pozwolę sobie zacytować fragment, który ukazuje różnicę między religijnością politeisty i monoteisty (nie można oceniać nawrócenia poganina tak, jak nawrócenia np. chrześcijanina):
Jeśli dotychczas czczone bóstwa były nieadekwatne do załatwienia konkretnego problemu, zwracano się do nowych. Pojawienie się chrześcijańskiego boga nie niszczyło dotychczasowego modelu świata. Była to raczej zmiana pod hasłem „zobaczymy, co stanie się dalej”.
Ocena 7/10

Hanna Zaremska, Wyprawa Ibrahima. Kolejny dobry artykuł i kolejny, który pozostawia pewien niedosyt – za mało, za krótki!
Ocena 7/10

Kamil Janicki, Za namową ukochanej małżonki. Następny fantasta, który  „wie” więcej niż źródła przekazały. Szkoda czasu.
Ocena: 1/10

Pozostałe artykuły dotyczą już późniejszych okresów. W każdym razie, zupełnie przyzwoity dodatek.

Ocena całości: 6/10

966 Świadectwo Chrztu, dodatek Tygodnika Powszechnego, nr 16/2016.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz