Łączna liczba wyświetleń

środa, 24 lipca 2024

Obcy. Filmy krótkometrażowe na czterdziestą rocznicę (2019)

Tytuł oryginalny: Alien 40th Anniversary Shorts.

W oczekiwaniu na najnowszy film i serial, rzuciłem okiem na sześć krótkometrażówek nakręconych na czterdziestą rocznicę powstania filmu Obcy. Ósmy pasażer Nostromo. Znaczy, tak szczerze to nawet nie wiem czy obejrzę film Obcy. Romulus i serial Obcy. Ziemia. Po ostatniej odsłonie cyklu (Obcy. Przymierze sprzed siedmiu lat) jestem totalnie zniechęcony do filmowych wersji tej franczyzy.


I druga rzecz, obecnie Obcy należy do The Walt Disney Company, a jak tworzy Disney, wiadomo: bezpiecznie. A bezpiecznie, w ich mniemaniu, to dawanie wciąż tego samego, tylko ciut inaczej plus coraz więcej sosu woke.

W każdym razie oblukałem krótkometrażówki licząc na coś nowego. Jak powstały te filmiki... W czerwcu 2018 roku ogłoszono konkurs na takie krótkometrażówki – zaznaczono ramy czasowe od pięciu do dziesięciu minut. Wpłynęło aż 550 pomysłów. Jury wybrało sześć i na realizację każdego z nich dało pomysłodawcom zawrotne kwoty: po 35 000 dolarów na filmik. W 2019 roku filmy ujrzały światło dzienne (znaczy: wylądowały w necie). Nie wiem nawet czy mają polskie wersje, zdaje się, że nie, że oglądałem piraty, więc zostawiam tytuły oryginalne. Podaję też czas trwania filmiku, ale to jest czas razem z napisami, więc sama akcja trwa krócej. To teraz od najsłabszego, moim zdaniem naturalnie, do najlepszego:



Alien. Night Shift


Górnicza kolonia, cztery osoby i Obcy. Blablabla. Nic ciekawego. Do tego słabo zrobione. Ta odsłona mogłaby coś nowego wnieść, gdyby nie ograniczenia czasowe, bo sami twórcy nam sygnalizują, że to tylko wstęp.

Zalecenie: odpuścić sobie.

OCENA: 4/10.

Tytuł: Alien. Night Shift (2019).
Reżyseria: Aidan Brezonick.
Scenariusz: Aidan Brezonick.
Produkcja: USA.
Czas trwania: 00:09:18.



Alien: Containment


Ot taki wtórny kawałeczek nic nie wnoszący. Akcja toczy się w kapsule ratunkowej, w której mamy cztery osoby. Oczywiście okazuje się, że jest jeszcze jeden pasażer. Tego Obcego twórcy w ogóle nam nie pokazują (kasy nie stykło?). Ale poza tym filmik zrobiony całkiem przyzwoicie od strony technicznej.

UWAGA! Ta odsłona ma jeszcze scenę po napisach.

To filmik z gatunku: można obejrzeć, nie boli, ale też nic sensownego nie wnosi.

OCENA: 5/10.

Tytuł: Alien. Containment (2019).
Reżyseria: Chris Reading.
Scenariusz: Chris Reading.
Produkcja: USA.
Czas trwania: 00:09:34.



Alien. Harvest


Na statku grasuje Obcy. Cztery osoby, w tym małżeństwo – kobieta jest w ciąży, próbują dotrzeć do kapsuł ratunkowych. Jest pewne zaskoczenie w końcówce. Kolejny filmik, którego oglądanie nie boli, ale też nic nowego nie wnosi.

OCENA: 5/10.

Tytuł: Alien. Harvest (2019).
Reżyseria: Benjamin Howdeshell.
Scenariusz: Craig Dewey.
Produkcja: USA.
Czas trwania: 00:09:17.



Alien. Alone


I to jest ten filmik, z którego oceną mam największy problem. Bo obiektywnie, to jest słabe, ale subiektywnie – mnie się podobało. Mamy statek latający bez sensu. Na tym statku dziewczynę, której matka zakazała wchodzić do laboratorium nie tłumacząc powodu (to dość idiotyczne) – laboratorium zresztą jest zamknięte. Jakaś awaria sprawia, że wejście staje się możliwe, z czego oczywiście dziewczę korzysta. Teraz pewnie myślicie – Obcy i ganianka po statku. Połowicznie macie rację: jest Obcy, a konkretnie forma zwana twarzołapem. A co jest zamiast ganianki, to już musicie obejrzeć.

Pomysł świetny, natomiast gorzej z realizacją, może było zbyt mało czasu na rozwinięcie skrzydeł. W wielu recenzjach, opiniach ta odsłona uznawana jest za jedną z gorszych. Mimo wszystko jednak doceniam pomysł.

OCENA: 6/10.

Tytuł: Alien. Alone (2019).
Reżyseria: Noah Miller.
Scenariusz: Noah Miller.
Produkcja: USA.
Czas trwania: 00:12:24.



Alien. Ore


Fajny wstęp do czegoś większego. Kolonia górnicza. Właściciel – osławiona korporacja Weyland-Yutani – straszy, że zamknie kopalnię, bo wydobycie spada. Górnicy w poszukiwaniu surowca schodzą coraz głębiej. Aż, oczywiście, dojdą do Obcego.

Tym razem mamy coś bliższego filmowi akcji, czyli Decydującemu starciu. I choć jest to tylko wstęp – właściwie kończy się zanim zacznie – to ogląda się całkiem przyjemnie. Można odpalić.

OCENA: 6/10.

Tytuł: Alien. Ore (2019).
Reżyseria: Kailey Spear i Sam Spear.
Scenariusz: Kailey Spear i Sam Spear.
Produkcja: USA.
Czas trwania: 00:10:39.



Alien. Specimen


To najlepszy z tych filmików. W pracowni botanicznej, na nocnej zmianie, siedzi Julie z suką dobermana Maggie. Wcześniej była dostawa jakichś próbek (chyba gleby). Pojemniki z tą niby glebą bardzo irytują psa. Później nagle jeden z pojemników jest otwarty, a do tego wysiada zasilanie i Julie z Maggie są uwięzione w ciemnej pracowni.

Wiadomo, co wylezie z pojemnika? No wiadomo. Tym niemniej twórcom udało się parę razy mnie zaskoczyć. Klimat bardziej horrorowaty, niż z filmu akcji, czyli bliżej Ósmego pasażera Nostromo, niż Decydującego starcia. A pomysł z psem – świetny. Polecam.

OCENA: 7/10.

Tytuł: Alien. Specimen (2019).
Reżyseria: Kelsey Taylor.
Scenariusz: Federico Fracchia.
Produkcja: USA.
Czas trwania: 00:10:16.



* * *
W tych filmikach widać dwa negatywy: braki budżetowe, z którymi twórcy różnie sobie poradzili, i przeciętną grę aktorską (wszak nie grali uznani odtwórcy). Do tego w niektórych irytowała mnie muzyka, ale to Was niekoniecznie musi też drażnić.

Filmiki w wersji angielskiej można obejrzeć na YouTube, a z polskimi napisami... Szukajcie, to znajdziecie. Ewentualnie piszcie na maila.







Sezrobiłem facebooka, można sepolubiać:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz