Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 13 lipca 2017

Turbolechickie zidiocenie, czyli dojenie frajerów (cz. 7): Lechia w Biblii, czyli Imperium Oślej Szczęki

Miałem już o tych biednych turbolechitach nie pisać – nie wolno się znęcać nad ubogimi w rozumie. Ale trafiłem (dzięki komentującemu pod jedną z notek Maciejowi Zdanowskiemu) na tak piramidalny idiotyzm, że muszę, bo się uduszę :D

Maciej dał linka do portalu, w którym znalazłem masę interesujących, w najwyższym stopniu merytorycznych artykułów, że pozwolę sobie przytoczyć kilka tytułów (zachowując oryginalną pisownię): „Ludzie i dinozaury mieszkały razem”, „Chemtrails – ukryta wojna z narodami”, „Płaska ziemia: NASA, Rosja, Chiny, USA wszyscy nas oszukują” czy „żydzi są na piedestale rządów światowych”.

Oczywiście w tym zalewie idiotycznych, spiskowych teorii nie mogło zabraknąć i takiego czegoś: „Polska opisana jest w Biblii na 1000 lat przed Chrystusem?”. Pod tym czymś podpisał się (ale to chyba pseudonim, bo przecież nie robiłby rodzinie takiego wstydu) niejaki Robert Brzoza. Bosze, co za odlot... Rzeczony Brzoza nie jest autorem całości – ot skopiował notkę ze strony katolickich turbolechitów, opatrując własnym komentarzem.

Kato-turbowcy przytaczają, przewijające się już w komentarzach na moim blogu, cytaty z Biblii niby potwierdzające istnienie Lechii w czasach Sędziów (czyli przed powstaniem żydowskiej monarchii). W skrócie przekaz biblijny (Księga Sędziów 15.9-15.19):
Wtedy Filistyni wyruszyli i rozbili swoje namioty w Judzie, a robiąc wypady, docierali aż do Lechi. [Filistyni rozgłaszali, że chcą pojmać Samsona. Żydzi proszą go, by poddał się. Samson zgadza się, Żydzi oddają go związanego Filistynom] Kiedy przybył do Lechi, Filistyni na jego widok zaczęli wznosić radosne okrzyki. Wtedy duch Boga zawładnął nim, a powrozy, którymi był skrępowany, stały się nagle jak spalone włókna lniane i opadły z jego ramion. Znalazłszy szczękę oślą, jeszcze świeżą, chwycił ją i zabił tysiąc mężów. I powiedział Samson: Przebiłem ich oślą szczęką, oślą szczęką zabiłem ich tysiąc. Wypowiedziawszy te słowa, odrzucił oślą szczękę, a miejsce owo nazwano Ramat-Lechi. [po walce Samsonowi chciało się pić] I rozwarł Bóg szczelinę, która się znajdowała w skale w Lechi, i wypłynęła z niej woda. Kiedy Samson ugasił pragnienie, ożywił się i nabrał nowych sił. Dlatego nazywa się to źródło: En-Hakkore [źródło Powołującego]. Bije ono do dnia dzisiejszego w Lechi.
Wypocinę katolickich turbolechitów rzeczony Brzoza opatruje takim komentarzem:
Informacje o korzeniach Polski coraz śmielej wychodzą na światło dzienne. Byłoby idealnie, gdyby historycy zbadali pochodzenie naszego kraju. Aż dziwne, że do tej pory nikt publicznie nie ogłosił takich badań. Aby one dotarły do społeczeństwa, musi tego dokonać historyk ze znanym nazwiskiem. Takich osób nie brakuje po naszej stronie barykady.
Turbo-historyk ze znanym nazwiskiem... Dowcipna ta Brzoza :D W końcu, w komentarzu, rzuca wyzwanie krytykowi: Jaki masz dowód na to, że Lachia w Biblii, to nie jest kontynuacja Polski?

Pominę brednię, że wcześniejsza Lechia miała być kontynuacją późniejszej Polski (turbolechici to nie jest kwiat intelektualny narodu)... Po kolei.

GEOGRAFIA

Zacznijmy od tego fragmentu: Wtedy Filistyni wyruszyli i rozbili swoje namioty w Judzie, a robiąc wypady, docierali aż do Lechi.

Gdzie jest Juda, chyba każdy, nawet turbolechita, powinien wiedzieć. To kraina historyczna na terenie dzisiejszego Izraela i Palestyny, jej głównym miastem jest Jerozolima.

Zasięg rzekomego Imperium Lechickiego jest nam nieznany, a może raczej „płynny”, bo w wykreślaniu jego granic poszczególni „badacze” turbowcy kierują się li tylko i wyłącznie swoją wyobraźnią. W każdym razie weźmy odległość do Polski i Bułgarii (bo ten kraj, jako najbardziej wysunięta na południe część Lechii, widnieje na osławionej mapie). Otóż droga lądowa z Jerozolimy do Warszawy ma 4074 km, a do bułgarskiej Sofii 2468 km (przynajmniej tak podaje strona dystans.org).

Wojsko filistyńskie to typowa piechota. Żołnierz z „tobołami” na grzbiecie nie jest w stanie przejść więcej niż 30 km dziennie (mówimy tu oczywiście o wielodniowym marszu, a nie jednorazowym „skoku”). A jak byli obciążeni wojownicy filistyńscy – biblijny opis Goliata (oczywiście waga i wielkość uzbrojenia podane z przesadą, ale typ już niekoniecznie):
Na głowie miał hełm z brązu, ubrany zaś był w łuskowy pancerz z brązu o wadze pięciu tysięcy syklów. Miał również na nogach nagolenice z brązu oraz brązowy, zakrzywiony nóż w ręku. Drzewce włóczni jego było jak wał tkacki, a jej grot ważył sześćset syklów żelaza. Poprzedzał go też [giermek] niosący tarczę.
Sporo, co? A gdzie tu reszta wyposażenia, żywność itd. Czyli – zdaniem turbowców – tak objuczony wojownik wyruszał w trasę liczoną w tysiącach km, jakby nie było nic bliżej do grabienia. Dzieląc teraz ilość km przez dzienny dystans wychodzi, że owi Filistyni w celach łupieżczych zaiwaniali – w te i we w te – przez 5,5 miesiąca (do Sofii) lub ponad 9 miesięcy (na teren Polski). Ale ten szacunek nie uwzględnia:
– Dni na odpoczęcie – po kilku dniach marszu powinno być trochę czasu na odpoczynek. Patrząc na armię Napoleona, piechota powinna odpoczywać od dnia po trzech dniach marszu do nawet pięciu dni po dziesięciu dniach marszu.
– Ewentualnych walk po drodze z miejscowymi ludami – żołnierz walczy, to nie idzie, a i po walce musi odpocząć.
– Czasu poświęconego na zdobywanie pożywienia (bo do worka na plecy wrzuci papu na tydzień, a nie na rok).
– Pobytu w owej Lechii – bo przecież szli tam w jakimś celu, a nie tylko powiedzieć „cześć” pierwszej napotkanej osobie i wrócić.
– Wolniejszego powrotu – bo ranni w walkach i pojmani niewolnicy spowalniali, a łupy obciążały.

Ponad osiem tysięcy kilometrów w obie strony – droga, którą pieszo i nie raz musieli pokonać Filistyni, by najeżdżać Lechię. Tą samą drogą Żydzi dostarczyli Filistynom związanego Samsona. To oczywiście w rojeniach turbowców, którym wiedzy i intelektu nie starcza, by ogarnąć szybkość podróżowania i przepływu informacji w starożytności
Można zatem śmiało założyć, że taka wyprawa musiałaby trwać co najmniej rok. Porównajmy to zresztą z pierwszą krucjatą (koniec XI wieku). Przejście z Bizancjum (dzisiejszy Stambuł, widoczny na mapie wyżej) pod Jerozolimę zajęło krzyżowcom ponad dwa lata! Owszem, jakiś czas pochłonęły oblężenia miast – Nikei (kilka tygodni), Antiochii (8 miesięcy) i Marry (kilka tygodni). Odliczając ten czas, i tak zostaje ponad rok (a to tylko w jedną stronę). I warto zwrócić uwagę, że krzyżowców przez Bosfor przewiozły statki bizantyjskie. A kto przewiózł Filistynów? Budowali okręty? Negocjowali z miejscowymi ludami? A może obeszli Morze Czarne dookoła – przez Kaukaz? To znowu strata czasu.

Czyli nasi dzielni Filistyni zostawili namioty na wrogim, żydowskim terytorium i wybrali się na roczną wyprawę, by łupić odległe kraje. I tak robili kilka razy, bo Biblia podaje owe wypady do Lechii w liczbie mnogiej. Czyli to wszystko trwało lata...

Mało tego, proszę zwrócić uwagę jaki był cel rabowania owej Lechii – Filistyni chcieli zmusić Żydów do wydania Samsona. Naprawdę byli takimi kretynami, że zamiast łupić Żydów szli tysiące kilometrów? Chyba po to, żeby wywołać falę lechickich uchodźców i zalać nią Palestynę. A oczywiście Żydzi byli owymi rabunkami w odległej Lechii bardzo przestraszeni, bo wiedzieli o nich... No właśnie – skąd? Z internetu, telewizji, prasy?

Dalej, Żydzi związanego Samsona ciągnęli tysiące kilometrów do Lechi. Tak przynajmniej wychodzi z bełkotu turbowców. Żeby było zabawniej, by pokonać owe tysiące kilometrów wystarczyło... zejść ze skały (Związali go więc dwoma nowymi powrozami i sprowadzili ze skały. Gdy tak znalazł się w Lechi, Filistyni krzycząc w triumfie wyszli naprzeciw niego).

A to nie jedyna wprawa Filistynów i Żydów do Lechii. Biblia wspomina jeszcze jedną (2 Księga Samuela 23.11-23.12):
Po nim jest Szamma, syn Agego z Hararu. Pewnego razu zebrali się Filistyni w Lechi. Była tam działka pola pełna soczewicy. Kiedy wojsko uciekało przed Filistynami, on pozostał na środku działki, oswobodził ją i pobił Filistynów. Pan sprawił wtedy wielkie zwycięstwo.
Jacy głupi ci Filistyni i Żydzi, gnali przez pół znanego im świata, żeby stoczyć walkę – bo po co na miejscu, przecież piesze rajdy są fajne... I o cóż walczyli tysiące kilometrów od swoich siedzib? O pole soczewicy. Śmiejecie się teraz? No właśnie.

Czy trzeba coś dodawać, żeby do każdego przebił się geograficzny debilizm turbolechitów? Chyba nie, więc teraz:

JĘZYK

Oczywiście „badacze” turbolechiccy nie znają języków, w których zapisano teksty historyczne, a słowniki gryzą ich po paluchach, więc nie korzystają. O samych tłumaczeniach można napisać książkę (ktoś mi tu cytował turbowskie tłumaczenie łacińskiego „gentis” – lud, naród, jako... generał :D ). W każdym razie Lechia jest oczywiście w polskim tłumaczeniu. A w oryginale – לחיים, słowo użyte jeszcze w wielu innych miejscach w Biblii. Oznacza... szczękę!

Jeszcze raz przytoczę cytat: [po pokonaniu przez Samsona Filistynów oślą szczęką] miejsce owo nazwano Ramat-Lechi. Jak już wiemy, owa Lechi to po prostu szczęka, a ramat znaczy „wzgórze”. I tak też tłumaczą tę nazwę wydawcy Biblii Tysiąclecia: Wzgórze Szczęki.

Uznanie, że לחיים oznacza Lechię (czyli Polskę) zmusza do poprawienia kolejnych fragmentów Starego Testamentu. O, np. zdanie z Księgi Powtórzonego Prawa w wersji turbo:
Takie zaś będzie prawo kapłanów wobec ludu, wobec składających rzeźną ofiarę: jeżeli to będzie wół czy owca, to odda się kapłanowi łopatkę, obie Lechie i żołądek.
No patrzcie, taka niby wielka Lechia, a dwie mieszczą się w jednej owcy :D

Propozycja godła Imperium Lechickiego
(to polski herb szlachecki zwany
Półkozic, Oślagłowa, Ośle Uszy itp.)
Uznanie, że owa opowieść biblijna dotyczy Imperium Lechickiego, wymusza jeszcze jeden wniosek: owo Imperium wcześniej nazwy nie miało (lub miało inną). Wchodzi na to, że Lechię ochrzcili... – aż boję się to napisać, klepię w klawiaturę z zamkniętymi oczami – Żydzi dla upamiętnienia wiktorii Żyda Samsona (ta wymowa odpowiedniego fragmentu jakoś zniknęła w Biblii Tysiąclecia, ale np. w tłumaczeniu Jakuba Wujka jest tak: Przyciągnąwszy tedy Philistynowie do ziemie Juda, położyli się obozem na miejscu, które potem nazwano Lechi). Ojojoj...

Mało tego, włos się jeży na karku – nasze wielkie Imperium Lechickie zostało nazwane od oślej szczęki! Ajajaj... To od dziś na turbowców będę mówił: osłoszczękowcy :D Może owa Lechia, a teraz turbowcy powinni mieć godło z osłem? I hymn zaczynający się od pięknego: ihahahahahaaaa ihahahahahaaaa ihahahahahaaaa (tu premierowe wykonanie hymnu lechickiego). No leję jak to piszę, dawno mnie tak turbolechici (vel osłoszczękowcy) nie ubawili.
Oszołomskie wydawnictwo Bellona
rozpędza się coraz bardziej.
Kolejny osłoszczękowiec zapowiada,
że wyda tam swoje działo
(bo przecież nie dzieło).
Tenże Kosiński próbował kiedyś
ze mną polemizować.
Wykazał się tylko:
1) analfabetyzmem funkcjonalnym
(nie rozumie co się do niego pisze),
2) zerową logiką

Podsumowując, historia Samsona w wersji osłoszczękowców:

Filistyni najechali Judę, rozłożyli się obozem, by zaraz ów obóz porzucić i pognać tysiące kilometrów do Lechii. Namioty sobie stały samopas latami. Nie wiadomo dlaczego, nieobecni Filistyni wywołali panikę wśród mieszkańców Judy, więc ci wiążą Samsona (za jego zgodą) i gnają tysiące kilometrów za Filistynami, by im przekazać więźnia. Owe tysiące kilometrów pokonali w trymiga – okazało się, że wystarczy zejść ze skały. Gdy wreszcie odnaleźli się Żydzi i Filistyni w owej odległej krainie, Samson oślą szczęką sam zbija tysiące Filistynów. Potem Żydzi nazwali państwo naszych przodków, by upamiętnić oślą szczękę – oręż Żyda Samsona. Możemy być dumni z historii naszego kraju – Imperium Oślej Szczęki.

I rzeczywistość:

Owa biblijna Lechia (czy też raczej, jak to wygląda w angielskim przekładzie Biblii – Lehi) to niezbyt rozległe i niezbyt istotne miejsce w Palestynie. Ze Słowianami, Polakami i rzekomym Imperium Lechickim ma coś wspólnego tylko w urojeniach turbolechickich ludowych językoznawców, ludowych historyków i ludowych geografów.

Gdzie dokładnie leżała owa Lehi? Tak to objaśnia internetowy słownik biblijny Świadków Jehowy: dokładne położenie jest nieznane. Niekiedy bywa utożsamiane z Chirbat as-Sujag, którego nazwa może się wywodzić od greckiego słowa siagòn („szczęka”). Miejsce to znajduje się niecałe 3 km na wsch. od Bet-Szemesz.


Moje notki o turbolechitach (vel osłoszczękowcach):
Sezrobiłem facebooka, można sepolubiać:

120 komentarzy:

 1. Czekam na książkę Pana Kosińskiego. Z wielkim zainteresowaniem ;) Widziałem jedną z dyskusji z tym Panem, nie potrafi odpowiedzieć na merytoryczne argumenty (zbywa je sarkazmem oraz ironią), więc wystawia sobie jak "najlepsze" świadectwo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyślę Wam linka do jego pseudo polemiki - też się pośmiejcie :D

   Usuń
 2. Wydaje mi się, że pan Tomasz Józef Kosiński nie jest pospolitym szurem. Twierdzi, że napisał już trzy "książki historyczne", a od kilku miesięcy buduje osiedle szczęścia dla Polaków na filipińskiej plaży. Ma rozmach! I zna się na reklamie, więc może być dla całej Szurlandii cenniejszym nabytkiem, niż Bieszk i Kudliński razem wzięci.
  Warto będzie przyglądać się poczynaniom literacko - biznesowym tego pana. Tem bardziej, że coś jest nie tak z tem plażofilipińskim rajem. Mam przeczucie, że może być zabawnie.
  http://www.biznesistyl.pl/lifestyle/podroze/5783_buduja-tu-arkadie-i-smakuja-wolnosc.html
  http://natemat.pl/200391,do-niedawna-czul-sie-zwiazany-z-krajem-wlasnie-zamyka-agencje-reklamowa-i-zaklada-polska-wioske-na-filipinach
  http://natemat.pl/202009,polacy-zadeptali-polska-wioske-na-filipinach-zanim-ktokolwiek-postawil-tam-stope-tam-zyje-mniej-zawistnych-ludzi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz rozumiem faceta - potrzebna kasa na życie i inwestowanie w raj. Turbolechiccy frajerzy muszą zrobić zrzutę kupując kolejny stek debilizmów :D

   Usuń
  2. Kasa kasą, ale dochodzi jeszcze rozgłos.

   Usuń
  3. Ale to należy wspierać - Imperium Lechickie na wygnaniu :D

   Usuń
  4. Pozdrowienia z polskiej kolonii na Nowej Gwinei ;-)
   https://books.google.pl/books/about/List_otwarty_wzgl%C4%99dem_za%C5%82o%C5%BCenia_osady.html?id=9CkUmwEACAAJ&redir_esc=y

   Usuń
 3. Było by więcej do pośmiania, bo gościu tak jak pisałem–usunął większość artykułu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przynajmniej wiem, że autor mógł się posiłkować stroną poniżej, gdyż pamiętam, że pisał on o różnych władcach, latach ich panowania i dokonaniach:
   https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/2016/04/22/poczet-krolow-lechii-kosciol-w-polsce-od-1050-lat-ukrywa-przed-polakami-ze-jestesmy-starozytnym-antycznym-wielkim-imperium/
   Na tej stronie pisze, że Cezar został zabity ( a jakżeby inaczej) przez Żydów, bo wygnał ich z miasta i zakazał im lichwy, pisze również że niedawno w Szczecinie odkryto starożytne ruiny miasta( mieszkam niedaleko, mam wykłady z Historii Pomorza na Uniwersytecie Szczecińskim i ani ja, ani żaden z moich wykładowców o takich odkryciach nigdy nie słyszał), a piszę tak dlatego, że jak czytałem za 1 razem artykuł pana Brzozy jeszcze przed usunięciem, rzucił mi się w oczy Koszyszko Piast „herbu Kroy" . Na stronie powyżej jest napisane „Koszyszko Piast herbu Kroy”( byłem wtedy „świeżo" po wykładzie z Nauk Pomocniczych Historii, gdzie wtedy omawialiśmy historię herbów i heraldyki)

   Usuń
  2. Niestety, tego nawet google nie pamięta - szukam i nie mogę znaleźć kopii, może było za krótko.

   Usuń
  3. Chodzi panu o ten „herb"? Tego nigdzie nie ma.

   Usuń
  4. Chłopi mnie uciekli, więc "pan" to teraz nieco na wyrost :D

   O herbie jest w jednym komentarzu pod tekstem. Użyj ctrl v "Koszyszko" to znajdziesz.

   Usuń
  5. No Godfryd V Plantagenet się pewno w grobie przewraca, jak ktoś pisze, że ktoś inny juz kilkaset lat wcześniej przed nim i przed jego następcami używał herbu jako znaku rodoweho.

   Usuń
  6. I jeszcze dodam że za 1 razem komentarzy do tamtego artykułu w ogóle nie czytałem, zaś 1 część o Lechii w Biblii jedynie pobieżnie. Skupiłem się na 2 — o wiele dłuższej części artykułu.

   Usuń
 4. No nie. Nie mówcie tylko, że Biblijna Lechia nie była Wam do tej pory znana. A i Robert Brzoza wraz z całą familią swoją też był Wam obcy? Wszak to klasyki som!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie no, przewijało się to nawet w komentarzach na moim blogu. Ale po raz pierwszy ujrzałem biblijną Lechię "naukowo" opracowaną :D

   Usuń
 5. Świetny wpis, nie dość, że po raz kolejny zdementował bzdury turbosłowian, to jeszcze poprawił mi humor :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ludowe językoznawstwo osłoszczękowców jest przezabawne, Sam kiedyś posłużyłem się ich metodologią. Oto co ustaliłem:

   Państwo Azteków zbudowali polscy Żydzi. Bo przecież Mosiek to ewidentnie zdrobnienie od Montezuma, a Icek od Itzcoatl. Można zatem przyjąć z dużą dozą pewności, że Kondon czy Kodan (czy jak mu tam było), władca Lechitów wysłał Żydów na kolonizację Mezoameryki :D

   Usuń
  2. Ja tych Azteków powiązałem z biurokracją (A-z-teki). Wskazałem też na swojskie pochodzenie innych Indian: Komancze z Komańczy, Kiowa z Kijowa.

   Usuń
  3. I Siuksowie ze sławojki :D

   Usuń
  4. Aż zazdraszczam, że na to nie wpadłem.

   Usuń
 6. Nie ma czegoś takiego jak"katoliccy Lechici",ktoś sobie jaja robi. Przecież to całe turbosłowiańskie towarzystwo to "rozmaitowiercy" od Swaroga, Piroga i Przypała, darz bór i Lelum Polelum.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieprawda. Jest całkiem spore grono katolickich turbolechitów. Zresztą patrząc historycznie, to katolicy - nawet księża - są twórcami turbolechityzmu.

   Usuń
 7. A jest jakieś miejsce gdzie to "spore grono" się gromadzi i wymienia, hm... myśli? Bo jeszcze na nic takiego nie trafiłem.
  Oczywiście, mówię o "turbosach" współczesnych, nie o bł. Kadłubku, albo tym księdzu, co to odkrył "jak słowa psowano" (są tacy,co twierdzą, że nie "na poważnie").

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://cheops4.org.pl/phpBB3/viewtopic.php?t=1783

   Usuń
  2. Dzięki za link,już mi się twarz śmieje. Ale chodziło mi o strony turbosów "katolickich", bo sam pomysł "Lechii" znam jeszcze z czasów "ante Bieszkum".

   Usuń
  3. "To" się skupia np. wokół Gazety Warszawskiej, Najwyższego Czasu i Stowarzyszenia Ziemiańskiego (tego, któremu szefuje Rafał Gawroński).

   Usuń
  4. Maciej Zdanowski
   No tam dopiero debilizmy smarują. Konungahela jako chrześcijańska Mekka i centrum chrystianizacji Słowian... Ręce opadają na skretynienie towarzystwa spod flagi z oślą głową...

   Usuń
  5. W Gazecie Warszawskiej nie znam nikogo, kto by turbił. Z tego tam widziałem, oni tam zajmują się raczej historią wojny i lat powojennych i nie wiem, czy można ich publikacjom na ten temat coś zarzucić.
   "Najwyższy czas" opisał Pan na "Sigillum", zresztą "NC" w takim towarzystwie nie dziwi.

   Usuń
  6. W Warszawskiej kiedyś była wypocina Gawrońskiego, ale rzeczywiście teraz chyba nie ma już na ich stronie.

   Sigillum to nie mój blog.

   Usuń
  7. Jest jeszcze to: http://cudajezusa.pl/polska-opisana-jest-na-1000-lat-przed-chrystusem-w-starym-testamencie-poznaj-stara-nazwe-polski-to-lechia-sa-mocne-dowody-naukowcy-potwierdzaja/

   Usuń
  8. I najlepsze: "naukowcy potwierdzają" :D

   Usuń
 8. Żydzi i Filistyni wchodzili sobie na ziemie Imperium Lechickiego jak chcieli ??? A co na to nasi przodkowie ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po staropolsku... przepraszam: po starolechicku witali ich chlebem i solą :D

   Usuń
  2. No i oślą szczęką!xD

   Usuń
 9. Eksploatujesz ten temat i eksploatujesz.... Już mi się znudziło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A bo to temat wielowątkowy :)

   Usuń
  2. Mnie się nie znudziło, ja proszę o więcej! Jeden z moich kolegów w pracy jest: proepidemikiem, ziębitą, wyznawcą spisowych teorii, dumnym wyborcą JKM, a jego ego fruwa w okolicach stratosfery. Jak nic objawi się niebawem jako turbolechita, nie ma innej opcji. Tak więc z chęcią poczytam jak się Autor bloga z turbowcami rozprawia, bo to się człowiek dowie wiele ciekawych rzeczy, a i zabawa przy tym przednia. To mówiłam ja, Lucka, dzień dobry wieczór. :-)

   Usuń
  3. O rany... Współczuję kolegi, bo tacy mają nieodpartą potrzebę dzielenia się swoimi "mądrościami" z całym światem :D

   Usuń
 10. Jeszcze jedna mała uwaga. Zauważalne jest, że zwolennicy fantazmatu wielkiej lechii wymiękli do tego stopnia, że już nie udzielają się na takich blogach jak Pawła czy mój. Swego czasu mocno wojowali w komentarzach, ale widocznie przerastają ich argumenty i wartość merytoryczna takich wpisów jak ten. Turbosi zawsze mają tyle do powiedzenia, a tu od jakiegoś czasu cisza... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ minął zaledwie dzień od publikacji tego artykułu. Poczekajmy tydzień, a może jakiś „turbosek" znowu się trafi! ;)

   Usuń
  2. Tak, a jak się zjawi, to się nie nacieszymy. Oni są ostatnio jak Adrian Leszczyński, a tego nasz cny Gospodarz nie zwykł tolerować.

   Usuń
  3. Bo nudni jesteście, zbiegowisko trolli.

   Usuń
  4. Jak jesteśmy nudni to spiepszaj do swoich „ciekawych" turbolechickich ziomków piepszyć w grupie między sobą farmazony o Wielkiej Lechii.

   Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Klasyczny turbolechicki bełkot dla ubogich duchem.

   Usuń
  2. Co Kosa, mam się powtarzać? No to masz:

   Tenże Kosiński próbował kiedyś ze mną polemizować. Wykazał się tylko:
   1) analfabetyzmem funkcjonalnym (nie rozumie co się do niego pisze),
   2) zerową logiką.

   Usuń
  3. A teraz wszystko zwierze, co ma pierze, robi fruuuu :D

   Usuń
  4. I znowu nici z kącika humoru. Dzezik się nie pojawia, Kosę wyrzucasz. Może by chociaż Damiana Prędotę przytulić? On taki rozkoszny jest.

   Usuń
  5. Dobra, Kosiński, żeby nie było, że zostałeś całkiem olany, na dwóch przykładach wskażę, drogi bredniopisarzu, twoje nieuctwo, funkcjonalny analfabetyzm i zerową logikę.

   Otóż piszesz:

   „argumentem jak do tej pory było to, że turbolechickich bzdur nie wydawano w oficjalnym obiegu, nie pisano o tym prac naukowych, no bo głupotami nikt się nie będzie zajmował”.

   Wskaż mi, gdzie ja pisałem o jakimś „oficjalnym obiegu”? Co to w ogóle jest „oficjalny obieg”? To nie PRL, żeby coś w podziemiu powielać. Argumentem mogłoby być – ale nawet nie przypominam sobie, żebym gdzieś go wysuwał – brak recenzji naukowych. Otóż wyobraź sobie, że praca naukowa przed publikacją z zasady jest recenzowana przez jednego, a częściej dwóch fachowców.

   Czyli polemizujesz nie wiadomo z kim (bo nie ze mną) i nie wiadomo z czym (bo co jest ów „nieoficjalny obieg”). Ot, taki bełkotliwy słowotok, który ma sprawiać wrażenie, że masz coś do powiedzenia. A nie masz.

   Gdybyś miał ciemnoto minimalne pojęcie o 1) metodologii badań historycznych, 2) historii, to byś nie smarał takich debilizmów:

   >>Normą jest krytyka polskich kronik jako fantazji dla podniesienia ducha Polaków, gdy tymczasem najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy o historii Polski i Słowiańszczyzny mają być kroniki m.in. niemieckiego biskupa Thietmara z tego samego mniej więcej okresu co kronika biskupa Kadłubka.<<

   Po 1. z historii – ciemna, niedouczona maso: Thietmar pisał równo 200 lat przed Kadłubkiem. Jeszcze raz słownie: dwieście lat. To tak jakbyś teraz zbierał tradycję ustną o Kongresie Wiedeńskim (1815 rok). Faktycznie, żyjesz „mniej więcej” w czasach Kongresu Wiedeńskiego...

   Po 2. z metodologii – Thietmar jest wiarygodnym źródłem do czasów Mieszka I z wielu powodów, a to z takich, że sam pamiętał czasy Mieszka, że znał ludzi osobiście znających Mieszka (jego ojciec walczył z Mieszkiem pod Cedynią, Thietmar znał też najprawdopodobniej Odę, żonę Mieszka, która w XI wieku przebywała w Niemczech) – Kadłubek nie znał, bo pisał dwieście lat później.

   Usuń
  6. Sattivasa
   Polub bloga i napisz PW, to Ci wyślę linka.

   Usuń
 12. A ja mam pytanie z nieco innej beczki - jako laik. Tak mi się skojarzyło z kwestą słowiańskości. Po Germanach i Celtach jednak pozostały zapiski dotyczące ich wierzeń, więcej ich historii. Iryjscy mnisi spisywali stare opowieści, w Walii powstał Mabinogion, na Islandii Eddy. A u nas? Bieda. Czy wiadomo dlaczego? Czy to kwestia tego, że np. tam mnichami i osobami piśmiennymi zostawali ludzie pochodzący z tamtej kultury, a np. w dawnej Polsce duchowni przeważnie byli napływowi i lokalną kulturę mieli w pogarzie? Czy też kompleks Europy Zachodniej i wstyd wobec własnej kultury mają aż tak daleko sięgające korzenie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mabinogion i Eddy powstały późno, przy tym Walia to jednak peryferia dawnego świata Celtów. Przyczyniła się do ich powstania lokalna tradycja.
   I nie ma co snuć opowieści o kompleksach i wstydzie, bo to na manowce prowadzi. Taki Václav Hanka posunął się do tego, że sam stworzył stosowne zabytki czeskiego piśmiennictwa.
   Pamiętajmy, że w onych czasach nie było etnografii, żadnych braci Grimm, żadnych Zygmuntów Glogerów.
   Całkiem prawdopodobne jest, że nie było czego spisywać, bo Słowianie nie stworzyli czegoś takiego, jak Mabinogion i Eddy.

   Usuń
  2. Hmm, pewnie późno względem kultury, która je zrodziła, że tak się nieprecyzyjnie wyrażę. Ale powstały.
   Mnie tylko ciekawi, co mogło przyczynić się do tego, że tych zapisków nie ma. Napływowi duchowni wydawali mi się najprawdopodobniejszym rozwiązaniem - ślady o nich mogłyby w dodatku przetrwać w jakichś zapiskach.
   Jakoś trudno mi uwierzyć, żeby nie było. Przecież nie byliśmy głupsi od reszty jak mniemam. Dlaczego nie mielibysmy mieć własnej tradycji, opowieści, wierzeń, skoro miały je ludy ościenne?

   Usuń
  3. Bo pierwszych rodzimych kronikarzy mieliśmy dopiero w XIII w. (Kadłubek pisał swoją kronikę już po rezygnacji z biskupstwa krakowskiego - 1217 - kiedy osiadł a klasztorze w Jędrzejowie). Kadłubek nie był zainteresowany tradycją ludu, raczej inspirowała go zachodnia nauka. Owszem, badacze doszukują się u niego jakichś bardzo przetworzonych lokalnych opowieści, ale raczej o mitycznych bohaterach, niż bogach.

   Kadłubek wytyczył kurs, który kontynuowali następni kronikarze. Dopiero Długosz coś tam próbował rzeźbić, ale to była już druga połowa XV wieku, czyli bardzo daleko od czasów pogańskich.

   Usuń
  4. Dziękuję za wyjaśnienia.

   Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu bełkot się nie utrzyma. Jak będziesz miał coś sensownego do powiedzenia, to pisz, a z takim beblaniem dej se na luz, szkoda twojego czasu :D

   Usuń
 14. Witam, mam pytanie do autora i bywalców tego bloga - co myślicie o komentarzach osoby o nicku ᛊᛏᛖᛁᚾᚨᚱ ᛏᚺᛟᚱᚷᛖᛁᚱ ᛊᛏᛟᛗᛖᛚ (wiem, dziwny nick) pod tym filmem: https://www.youtube.com/watch?v=ZnrXJ6CQ5us (pierwszy u góry). Czy ma rację mówiąc, że Polacy nie są i nigdy nie byli Słowianami, a jedynie są połączeniem różnych ludów zamieszkujących na przestrzeni dziejów nasze ziemie?


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak myślisz - czy Nicolas Cage, Morgan Freeman i Donald Trump są Amerykanami? Czy król Szwecji jest Szwedem? A kim jest Elżbieta II?

   Usuń
  2. Facet przeczy sam sobie. Najpierw - słusznie - twierdzi, że geny nie mają nic wspólnego z etnicznością, by potem negować słowiańskość Polaków de facto argumentacją odwołująca się do genetyki (>>Na Polaków składają się inne ludy przez te wszystkie lata bytujące tutaj na tych terenach<<). Zaczął dobrze, skończył marnie :D

   Usuń
  3. To o czym piszesz jest oczywiste.

   Usuń
  4. Odpowiedź wyżej kierowana do Sattivasy. Wiem, że moje pytanie mogło być głupie, ale zawsze gdy mam jakieś wątpliwości wole zapytać się kogoś bardziej obeznanego w temacie by potem nie pleść bzdur.

   Usuń
  5. Zaś tam, jakie głupie pytanie? Głupio to by było, gdybyś miast pytać oświadczył, że język, kulturę i przynależność narodową to mityczne haplogrupy przenoszą.

   Usuń
  6. Myślę, że temu komentującemu z dziwnym nickiem bardziej chodziło o to, że na przestrzeni wieków Słowianie zamieszkujący dzisiejszą Polskę tak bardzo wymieszali się pod względem kulturowym z innymi mieszkającymi tam lub przybywającymi ludami, że przestali być Słowianami. Jednak nawet tak to sobie tłumacząc nie trzyma mi się to kupy, bo moim zdaniem mimo tych wszystkich oddziaływań kulturowych innych ludów i narodów wciąż jesteśmy Słowianami.

   Usuń
  7. Tylko słowiańskość to nie geny, nawet nie religia czy kultura, lecz język i własne odczucie, że jest się Słowianinem.

   Usuń
  8. Przede wszystkim odczucie. Sir Barrington Windsor Cunliffe (znany lepiej jako Barry Cunliffe) tak kiedyś o Celtach pisał (co jest dla wszelkich nacji wspólne): "Być może więc jedyna prawdziwa definicja Celta, tak teraz, jak i w przeszłości, brzmi: Celtem jest ten, kto się za Celta uważa."
   Przy czym ta identyfikacja może być mocno uproszczona. Jeszcze w okresie międzywojennym większość mieszkańców Polesia miała się po prostu za tutejszych.

   Usuń
  9. Czyli można powiedzieć, że np. zromanizowany Gall, mówiący po łacinie, wyznający religię starożytnego Rzymu, żyjący wedle obyczajów rzymskich, ale uznający się za Celta rzeczywiście jest Celtem?

   Usuń
  10. Jeśli był zromanizowany, to się raczej za Celta nie uważał, ale ogólnie rzecz biorąc - tak. Proponuję zapoznać się z biografią uczonego, który urodził się w 1838 roku w Lötzen (Giżycko) jako Adalbert von Winkler, syn pruskiego żandarma, zasię zmarł we Lwowie jako Wojciech Kętrzyński, znany i ceniony polski historyk.

   Usuń
  11. Trochę z innej beczki. Podziwiam kolejne fazy turbolechickiego zidiocenia. Oto autor bloga http://kronikihistoryczne.blogspot.com/(sic!) odkrył, że legenda o Lechu, Czechu i Rusie jest dziełem bolszewików. Pozwolę sobie zacytować.
   "Po rozbiorach dużą część wydawnictw wydawano z bardzo dużą cenzurą, zaś to co przyszło po 1945 r zupełnie pomieszała ludziom w głowach.
   W obecnych podręcznikach ciągle tkwi kłamstwo o LECHU, CZECHU i RUSIE. Pytanie skąd kacapy (nie mylić ze zwkłymi rosjanami, którzy są tak samo ogłupieni jak Polacy i inne narody)
   Samo kłamstwo zostało ściągnięte z Jana Długosza. Trzeba zajrzeć na stronę 6 i wszystko wydaje się banalnie proste. Był tylko LECH i CZECH, a RUSA to sobie bolszewiki dopisały.
   https://books.google.dk/books?id=9vcDAAAAYAAJ&printsec=frontcover&hl=pl#v=onepage&q&f=false
   Czy komuś z naszych historyków przyszło to do głowy, aby takie kłamstwa usunąć. Pewnie że nie, bo po co. Wszyscy z nich mają wykształcenie wyższe, a nie mają podstawowego."
   Oczywiście ten idiotyzm natychmiast powielił u siebie Czesław Białczyński.
   I to wszystko jest dziełem uczonych w piśmie, którzy z takim nabożeństwem kroniki rzekomo traktują.

   Usuń
  12. Też coś dorzucę, Turbosłowianizm rozszerza się i pochłonął kolejną stronę: http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2017/07/biskupi-polscy-dlaczego-ukrywacie-przed-polakami-historyczne-fakty-dotyczace-prawdziwych-korzeni-naszego-narodu/

   Usuń
  13. O Bosze... I się nazwali "Klubem Inteligencji Polskiej". A tam jest więcej takich bredni, np. - to tytuł artykułu - „Kronika polska” arcybiskupa Prokosza (Prohora, Prohoriusa) – znienawidzony przez żydomasonerię unikatowy klucz do poznania prawdziwych Korzeni naRODu Polskiego".

   Masakra, co ci ludzie mają we łbach...

   Usuń
  14. A dyć to i tak jest szurstrona o zabarwieniu "postgrunwaldzkim", z tych, co to się do dorobku Albina Siwaka i Bohdana Poręby odwołują. W tym przypadku turbosłowiaństwo jest tylko maleńkim elementem ich szurowania.

   Usuń
  15. Do Pawła M. - "Tylko słowiańskość to nie geny, nawet nie religia czy kultura, lecz język i własne odczucie, że jest się Słowianinem." - powiedz to Żydom, że bycie Żydem to nie geny.

   Usuń
  16. Oj biedna cimna maso... Zobacz kim są Felaszowie i przemyśl sobie jeszcze raz to co nasmarowałeś...

   Usuń
 15. Tak po kilku dniach postanowiłem przeczytać ponownie artykuł i z fragmentu Biblii wyszukać błędy w rozumieniu tekstu przez turbolechitów i poprawcie mnie, jeżeli się mylę, ale z fragmentu „Wtedy Filistyni wyruszyli i rozbili swoje namioty w Judzie, a robiąc wypady, docierali aż do Lechi. [Filistyni rozgłaszali, że chcą pojmać Samsona. Żydzi proszą go, by poddał się" wynika, że
  „mądrzy" Filistyni wg turbolechitów najpierw robią wyprawy łupieżcze do Lechii, by potem rozgłaszać w owej Lechii, że chcą pojmać jakiegoś Żyda Samsona, który mieszka w zupełne innej części globu. A Lechici oczywiście by się zgodzili i pomogli by im go pojmać i pognać tysiące kilometrów do Judy, chociaż kto wie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniałeś, że Filistyni to Lechici, a przynajmniej Słowianie (https://rudaweb.pl/index.php/2016/11/08/slowianie-uczyli-zydow-pisac-kuc-zelazo-oraz-budowac-domy-i-lodzie/), że o Awarach nie wspomnę, którzy są Hyksosami, więc Lechitami, wszak założyli w Egipcie Awaris, a więc po prostu swojski Awarów (https://rudaweb.pl/index.php/2017/01/08/meteorytowy-sztylet-faraona-od-awarow/).
   Dla szurów nie ma granic ni kordonów, czas i przestrzeń to jeno ułuda.

   Usuń
  2. To w takim razie Indianie też pewno są Lechitami (xD). Pan tu już pisał, że Komancze pochodzą z Komańczy, idąc dalej plemię Lipan pochodzi z Lipian i znalazło by się pewno jeszcze parę przykładów.

   Usuń
  3. Inkowie też pochodzili z Polski. Dowodem na to jest kawa Inka produkowana z naszych zbóż. Z kolei nazwa Peru pochodzi od poznańskich pyrek (czyli ziemniaków). Szach mat turbokatoliccy żydzi :D

   Usuń
  4. A tu państwo znajdziecie dowód, że i kismici interesowali się Imperium Lechitów XD
   http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Imperium_Lechitów

   Usuń
  5. A tak.. I mamy tam potwierdzenie mojej hipotezy, że Inkowie to Lechici - twórcą państwa Inków był niejaki Manco Capac, czyli Maniek Kopacz. To pewnie on zawiózł do Ameryki pyrki z Mosiny pod Poznaniem :D

   Usuń
  6. Do artykułu z nonsensopedii to akurat ja dodałem 2 akapity o powiązaniu Indian z Lechitami i o Lechii w Biblii.

   Usuń
  7. Ale to turbolechici sami sobie przecza. Bo Filistyni byli Lechitami i najezdzali Lechie? Przepraszam za brak polskiej czcionki, ale pisze z telefonu

   Usuń
  8. Albowiem logikę dzielimy na formalną i lechicką. Dzięki temu Filistyni mogą być Lechitami i zarazem Lechię najeżdżać. A to tylko drobna część tego, co mogliby uczynić, gdyby tylko chcieli.

   Usuń
  9. Cóż, nie takie sprzeczności w "badaniach" turbolechitów wychodzą... Najśmieszniejsze jest to, że u nich każdy "badacz" chrzani co innego, ale ze sobą nie polemizują, bo chodzi - jak widziałem swego czasu na blogu Czesia - o "dobro sprawy". Nie wiem jaka to sprawa, ale jej dobro widocznie jest najważniejsze.

   Usuń
 16. A może wydaje Wam się, że Lechici to od zaledwie 10700 lat istnieją? Nędzni oszczercy, mali duchem! Oto SŁOWA PRAWDY!
  "Współcześni Polacy są – w świetle odkryć nauk ścisłych – być może najstarszym narodem nieprzerwanie zajmującym tę samą ziemię w Europie. Początków kształtowania się naszego narodu można dopatrywać się co najmniej w kulturze lendzielskiej. Jednak korzenie Polaków sięgają znacznie głębiej.
  Najstarszy trop występujący w organizmach współczesnych Polaków (ale też Litwinów) to genotyp człowieka z Goyet z ok. 35 000 lat p.n.e.. To najstarszy biologiczny ślad Homo Sapiens odnaleziony w Europie na zachód od Bugu."
  Znajdziecie je (te SŁOWA PRAWDY) tutaj: https://rudaweb.pl/index.php/2017/07/22/od-tysiecy-lat-trwa-dziedzictwo-lechow/

  OdpowiedzUsuń
 17. Turbolechicki rak rozlewa się na facebook'u!
  https://www.facebook.com/groups/piotrmil/permalink/1939640909649513/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stamtąd on przecież przyszedł

   Usuń
  2. Nie tyle stamtąd, co ogólnie z głębokich czeluści Interneta, z tych jego miejsc, gdzie założono największe uczelnie świata: Google University i University of YouTube.

   Usuń
 18. a tutaj cos z bibli o slowianach :D

  https://wiaraprzyrodzona.wordpress.com/2017/04/13/3319/

  a co do wezy to podobno wenedowie czy wenetowie tj wandale zwali ich wezami , ale wg antyturboslowian to niemozliwe bo nie i juz.
  pozyjemy zobaczymy bo Prawda nas wyzwoli . hehe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciebie jak widać fałsz już „wyzwolił".

   Usuń
  2. a co do węży to podobno Wenedowie czy Wenetowie tj Wandale zwali ich Wężami, wg turbosłowian to możliwe, bo tak i już :D

   Masz szczęście, że Maciej zdążył ci odpowiedzieć, bo byś poleciał stąd jak każdy bezmyślny niedouk wklepujący "przemyślenia" ludowych językoznawców i ludowych genetyków.

   Usuń
 19. Nędzna Wielka Lechia! Finowie to dopiero mają historię! Ich wielkie imperium istniało od 59 745 r. p.n.e. do 7 349 r. p.n.e.! Czyli ponad 52 tys. lat! A „nasze"? Od Sarmaty jakieś marne 2700...

  https://zapodaj.net/10c2778d189a4.jpg.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Się nic nie znasz :D Wg Bieszka, dzięki kosmitom powstała pierwsza słowiańska cywilizacja - kultura Gobi, jakieś 80 tysięcy lat temu. Powstała na kontynencie Mu i przyległych wielkich wyspach Bee, Mee, Miau i Hauhau. Stolicą owego imperium było wielkie miasto Kukuryku :D

   Ale Bieszk to małe piwo przy Nikołaju Lewaszowie, wg którego już 800 tysięcy lat temu Słowianie latali w kosmos.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  3. "Powstała na kontynencie Mu i przyległych wielkich wyspach Bee, Mee, Miau i Hauhau. Stolicą owego imperium było wielkie miasto Kukuryku."
   Borze liściasty, oplułam monitor. :-D
   To zaś ja, Lucka.

   Usuń
  4. Żałowe, by opowieść o zaginionym kraju Mu (mającym swą tradycyę i temuż podobnież) plątać z wypocinami turbolechitów

   Usuń
  5. Do Bieszka pretensje. Konkretnie - dane bibliograficzne:
   J. Bieszk, Cywilizacje kosmiczne na Ziemi, s. 49 i n.

   Usuń
  6. pretensja właśnie do Bieszka iż plącze wątki z różnych bajek
   przedwczora z wieczora czasu zabrakło
   zatem wyjaśnię teraz
   Otóż
   - Roku Pańskiego 1900 francuski badacz Ameryki Prekolumbijskiej August Le Plongeon ogłosił tłumaczenie prastarego rękopisu Majów znanego jako Codex Troano:
   „W roku 0. Kan, w dniu 11. Muluc miesiąca Zac rozpoczęły się straszne trzęsienia ziemi, trwające bez przerwy do dnia 13. Chuen” to znaczy trzy dni.
   „Kraj bagnistych wzgórz, kraj Mu, padł ich ofiarą” tonąc w morzu, a nastąpić miało to 8 tysięcy lat przed napisaniem tej księgi.
   Te "bagniste wzgórza" są chyba najlepsze. A gdzie ów Kraj Mu - brak w Kodeksie wzmianki.
   Sceptycy od początku mieli wątpliwości co do ścisłości przekładu, ale mniejsza o to.
   - angielski pisarz James Churchward (znany z poszukiwań zaginionych cywilizacji, chyba protoplasta Indiany Jonesa) w 1868 w klasztorze w Lhasa (Tybet) z pomocą tamtejszego braciszka zakonnego poznać miał tekst „Gdy gwiazda Baala spadła w miejscu, w którym obecnie jest tylko morze i niebo, zatrzęsło się i zachwiało Siedem Miast ze swymi złotymi bramami i Przezroczystymi Świątyniami jako liście drzewa podczas burzy. I wylała się rzeka ognia i dymu z pa­łaców. Powietrze zapełniło się przedśmiertnymi westchnieniami i krzykiem tłumów. Szukały one ucieczki w swych świątyniach i zamkach. A mądry Mu, główny kapłan Ra-Mu, ukazał się i rzekł: Czyż nie zapowiedziałem wam tego? Wtedy kobiety i mężczyźni w drogocennych, wysadzanych klejnotami szatach, lamentowali: Mu, ocal nas! A Mu odpowiedział: Umrzecie wszys­cy wraz z waszymi niewolnikami i bogactwami, a z waszych po­piołów powstaną nowe narody. A gdy zapomną, że powinni wznieść się ponad wszystko, nie tylko ponad to, co zdobyli, ale i ponad to, co utracili - spotka ich ten sam los! Słowa Mu urwa­ły się w ogniu i dymie. Kraj i jego mieszkańcy zostali porwani w strzępy i wnet pochłonięci przez fale”. Kiedy i gdzie miało to nastąpić, brak danych. Jak pisze astronom Ludwik Zajdler (z którego książki "Atlantyda" przytaczam te cytaty) wiarygodność tej wieści jest wątpliwa, bowiem trzeba by wierzyć Churchwardowi na słowo.
   - na zasadzie wolnych skojarzeń Kraj Mu utożsamiony został z Lemurią, "odkrytą" w 1864 na Oceanie Indyjskim przez angielskiego przyrodnika Filipa Sclatera. Lemurię spopularyzował Robert Howard, włączając odnośny wątek do sagi o Conanie Barbarzyńcy. I tak dalej.
   Otóż oburza mnie, iż >lechici< próbują podwieszać się pod "mity uczciwe i starodawne" (jakby napisał Lem w "Cyberiadzie").
   Powinni wymyślać własne tradycje, godne tego miana, zamiast stroić się w cudze piórka.

   Usuń
  7. Kolejna zabawna rzecz, którą mi przypomniałeś: Lemuria to była naukowa hipoteza XIX-wieczna (mająca wyjaśnić rozprzestrzenianie się małpiatek -
   lemurów), dość szybko obalona. Mu pochodzi z wypocin nawiedzonego szura. Oba te rzekome kontynenty połączyli chyba okultyści w rodzaju Bławatskiej. A dziś inne szury traktują je/ją na równi z Atlantydą i Hyperboreą - jakby miała jakieś "potwierdzenie" w starożytnych tekstach :D

   Usuń
 20. Witam. Proszę o zaopiniowanie następującej książki: Robert F. Barkowski "Tajemnice początków państwa polskiego". Warte kupna? Jak stoi z merytoryką i wiarygodnością tej pozycji i autora? Godny polecenia autor czy kolejny "Bieszk"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie Bieszk, ale kupować nie warto. Tu moja opinia o fragmencie tej książki (ostatni akapit):

   https://seczytam.blogspot.com/2016/04/mowia-wieki-kwiecien-2016.html

   Usuń
  2. Dzięki jak zwykle :)

   Usuń
 21. Bardzo ciekawy artykuł,można powiedzieć że wciągający , na temat "imperium" lechitów trafiłem przypadkiem a jake że nie jestem historykiem skorzystałem z pomocy wujka Google i przeczytałem kilka artykułów zarówno za istnieniem "imperium" jak i przeciw jednak tylko ten jest tak bardzo krytyczne ale zawiera argumenty tak mocne że uznał bym każdego kto po przeczytaniu tego tekstu próbował by z autorem polemizować za kompletnego debila .

  OdpowiedzUsuń
 22. Być może to znacie, ale przeglądając wpisy nie zauważyłem nawet aluzji do starego tekściku o tworzeniu ignoranckich narracji historycznych. Przykład zaczyna się słowami: "Gdy Kara Mustafa, wielki wódz Krzyżaków...".
  Link do dość profesjonalnego sygnału o tym tekście:
  http://www.muzarp.poznan.pl/dzialalnosc-naukowa/dzialy/dzial-dokumentacji-i-informacji-naukowej/perly-z-lamusa/perla-13-kiedy-kara-mustafa-czyli-bigos-historyczny/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znałem tylko początek. A jest jeszcze takie coś, dobrze obrazujące groch z kapustą w "dziełach" turbowców" (to czytałem w książce Niziurskiego):

   Na zielonej Ukrainie
   Gdzie murzyński żyje lud
   Tam gdzie Wisła modra płynie
   Stał się pewien dziwny cud

   Widziałem też taką przeróbkę:

   Na zielonej Ukrainie,
   Gdzie murzyński żyje lud,
   Tam gdzie rzeka Wisła płynie
   I Japończyk zbiera miód

   Usuń
 23. ha ha ha i jak zwykle kolo sie zatacza i nic z tego nie wiadomo ....

  OdpowiedzUsuń
 24. Kompletnie nie jestem „turnolechita” z ciekawości przyszedłem sprawdzić co pisze druga strona bo czytam Wizygoci czyli Polacy. I odpowiem tak: skad Żydzi mogli wiedzieć o sukscesach filipinow? A handel często pomagał w dostarczaniu różnych wiadomości w różne zakątki świata. Po co były wyprawy na Lechię? Może po soczewicę albo np bursztyn? Swego czasu nawet już w okresie cesarstwa zachodniorzymskiego było to miejsce bardzo bogate w te składniki! I handel nim tez funkcjonował całkiem niezle. Czytam to jako osoba bezstronna i przyznam jedno. Śmieszne to są arguemnty osoby piszącej artykuł. Prostackie i patrzące jednolinijne. Po co były wypady do lechii? Może po to by uczynić to państwo lennikiem? Jest wiele możliwości ale co ja tam wiem. I pewno mimo zaznaczenia bezstronnosci zaraz ktoś zarzuci mi turbolechicizm.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. >ale co ja tam wiem<

   Zgadza się - wiesz mało co, a właściwie twoja wiedza w tym temacie jest gdzieś w okolicach zera. Ale to nie jest najgorsze - najgorsze jest to, że nic nie wiedząc, wypowiadasz się :D

   Usuń